czwartek, 27 grudnia 2018

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością ruchową.

Czas na drugą część mojego "poradnika", jeśli tak to mogę nazwać, czyli: "Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością". Tym razem kilka słów o niepełnosprawności ruchowej. 

Postanowiłam opisać właśnie tę niepełnosprawność w drugiej części, bo niezwykle zainspirowali mnie uczestnicy Mam Talent: Kasia i Marek, którzy pokazali, że wózek inwalidzki nie stanowi przeszkody w rozwijaniu swoich pasji i realizacji marzeń. Chylę przed nimi czoła.

Jak zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnością ruchową?
Naturalnie !
Oto kilka zasad w oparciu o portal Integracja oraz własne doświadczenia.

  • Po pierwsze, tak, jak poprzednio, BĄDŹ OTWARTY na problemy, potrzeby i staraj się je zrozumieć. 
  • Po drugie, jeśli chcesz pomóc nie rób tego na siłę, tylko ZAPYTAJ JAK POMÓC? Osoby z niepełnosprawnością ruchową zazwyczaj potrafią mówić i odpowiedzą na to pytanie. 
  • Kiedy rozmawiasz z osobą poruszającą się na wózku, w miarę możliwości USIĄDŹ.
  • W kolejce za Tobą czeka osoba poruszająca się przy pomocy kul inwalidzkich, to PRZEPUŚĆ JĄ. Tobie nie jest tak trudną stać, a jej wręcz przeciwnie.
  • Pamiętaj, że wózek lub kule to rzeczy osobiste osoby z niepełnosprawnością. NIE PRZESTAWIAJ ICH BEZ PYTANIA.
  • Pora zimowa, czasem pada śnieg. Po zaspach trudno się idzie, a jeszcze gorzej przejeżdża a wózku. PAMIĘTAJ O ODŚNIEŻANIU.
  • A na koniec "koperty", które zostały przygotowane dla osób z niepełnosprawnością. NIE ZAJMUJ ICH, kiedy nie masz uprawnień. Uwierz, masz ogromne szczęście, że nie musisz jechać na wózku, tylko możesz przejść kilka kroków na parkingu. 
  • ...........                                                                                                                                                Pewnie można napisać jeszcze więcej zasad.       

Macie pomysły na kolejne, to dajcie znać.                                                                                 

Czekam na Wasze komentarze.
Może wśród czytelników jest osoba z niepełnosprawnością ruchową, która dołoży zasadę ze swojego doświadczenia.

A tu link do filmiku przygotowanego przez portal Integracja:

https://www.youtube.com/watch?v=90YGkSe-Cro

POLECAM !!
Kiedyś w szkole, w której pracuje, włączaliśmy te filmiki uczniom i muszę przyznać, że dzięki swojej prostocie przekazu, dzieciaki naprawdę dużo z nich wyniosły i na ich podstawie przygotowały świetne plakaty.

DOBREGO DNIA :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kolejne fundacyjne przygody

Mamy ferie, a więc okres, w którym sporo czasu spędzam w Fundacji. Mamy ferie, a więc czas fundacyjnych wycieczek. Doszły do mnie słuchy,...